30 lipca, 2013

Sewing a Wedding Gown (part 2): BodiceI finally found some time to share a second part of my sewing a wedding dress progress series. For those who missed the first tutorial, click for a Sewing a Wedding Gown (part 1): Skirt. I struggled to search for a bodice pattern suitable for the whole gown and perfectly matched to my sister's measurements. It wasn't that easy, because when I finally found something similar to what I needed, It turned out that I had to rework it and draft the pattern pieces on my own. I based on the free Partly Sunny Frock in Beehive pattern shared by Grosgrain Fabulous, added my self drafted pieces and I achieved a sweetheart neckline bodice result. Here's the tutorial for this bodice.
* * *
Znalazłam wreszcie trochę czasu, żeby udostępnić Wam drugą część z postępu w szyciu sukni weselnej. Dla tych, którzy przegapili pierwszy tutorial, linkuję post Szycie Weselnej Kreacji (część 1): Spódnica. Przemordowałam się w poszukiwaniu wykroju na stanik, który pasowałby do całej kreacji i byłby idealny dla rozmiaru mojej siostry. To nie była łatwa sprawa, bo kiedy w końcu znalazłam coś co byłoby podobne do tego, czego potrzebowałam, okazało się, że musiałam zrobić przeróbki i naszkicować poszczególne części wykroju samodzielnie. Bazowałam na darmowym wykroju Partly Sunny Frock in Beehive udostępnionym przez Grosgrain Fabulous, dodałam swoje naszkicowane części i w rezultacie uzyskałam stanik z dekoltem w kształcie serca. A tu tutorial na stanik.


TUTORIAL:
For the pattern go to the Grosgrain Fabulous post over here.
* * *
Aby pobrać wykrój przejdźcie do postu Grosgrain Fabulous o tutaj.


>> And this is my version of the pattern./A tu moja wersja wykroju. <<

Step 1
Print (or self draft) and cut out pattern pieces. Transfer them on the exterior fabric and lining.
Cut out fabric and lining pieces. Mark the places of darts and pleats.
* * *
Wydrukuj (lub samodzielnie naszkicuj) i wytnij części wykroju. Przenieś je na tkaninę zewnętrzną i podszewkę. Wytnij części na zewnętrzną warstwę i podszewkę. Zaznacz miejsca zaszewek i zakładek.


Step 2
Pin and sew all pleats and darts of front and back pieces (and lining as well) together with a stright stitch and. Than iron them.
* * *
Przypnij zakładki oraz zaszewki na przodzie i z tyłu (na podszewce również) i zszyj je ściegiem prostym. Potem je zaprasuj.Step 3
Pin and sew a sweetheart stripe to the bodice. Do the same to the lining.
Next pin and sew fronts with backs of exterior and lining together.
* * *
Przypnij i przyszyj pasek na dekolt w kształcie serca do stanika. Powtórz tę czynność w przypadku podszewki. Następnie przypnij i przyszyj przody razem z tyłami części zewnętrznej i podszewki.
Step 4
Pin the exterior bodice to the lining right sides together avoiding armholes and bottom and sew with stright stitches. Turn on the right side and iron. Afterwards you may hem the armholes.
I decided not to hem them yet in case I needed to make a few corrections.
* * *
Przypnij zewnętrzną część stanika do podszewki prawymi stronami do siebie, omijając podkroje pach i dół, i zszyj razem ściegiem prostym. 
Przewróć na prawą stronę i uprasuj. Potem możesz podszyć podkroje.
Ja zdecydowałam, że zrobię to później w razie gdyby były konieczne jakieś poprawki.
And we're done!/ I skończone!
 This is how the bodice fits to the body (I mean, my sister's lovely curves) :-)
* **
A tu podgląd na to, jak stanik układa się na ciele (znaczy na uroczych krągłościach mojej siostry) :-)

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

Happy sewing, see you!
AgataYOU MIGHT ALSO LIKE:[THIS PATTERN IS A HOME USE ONLY, NOT FOR THE COMMERCIAL]


2 komentarze:

  1. Nice!! Can't wait to see the whole!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Thanks! I hope to finish next week (and not to fail) ;-)

      Usuń

Co o tym myślicie?
Podzielcie się ze mną :-)