09 sierpnia, 2013

My freshly gathered stuff & 3 upcycling tips


First I planned this post was dedicated to all printed fabrics lovers. And the fabrics prints were what I generally wanted to focus on. I also intended to show you my favorite kinds of fabrics I usually choose to make clothes from. Well, all seems to be fine, but I decided to spread the subject a little by adding a few (more or less) usefull tips, how to upcycle fabrics and materials to sew. So, everone interested in this subject is welcomed :-)
* * *
Początkowo ten post miał być dedykowany wszystkim miłośnikom drukowanych tkanin. I to właśnie na tych nadrukach chciałam się przede wszystkim skupić. Zamierzałam też pokazać Wam moje ulubione rodzaje tkanin, których zwykle używam do szycia ubrań. No i wszystko się niby zgadza, ale zdecydowałam, że rozszerzę nieco temat, dodając parę (mniej lub bardziej) przydatnych trików, jak odzyskiwać tkaniny i inne materiały. A więc zapraszam wszystkich zainteresowanych :-)
Helen Crafty Stall


Upcycling fabrics is quite easy. You just need to look around your closeth and you'll definitely find something to re-use. I'm sure many of you keep clothes that haven't worn for ages or they just don't fit anymore. I often exchange clothes with my friends, or my relatives bring me stuff which they don't actually need. Afterwards I make a selection and grab things which might come in handy someday. I usually pick fabrics in bright and juicy colors, floral printed, patterned or those I simply adore. Whenever I gather some fabrics, I divide them in colors, patterns groups and so on. I've recently assembled lots of such fabrics:
* * *
Odzyskiwanie materiałów to całkiem łatwa sprawa. Wystarczy rozejrzeć się w szafie i na pewno znajdzie się coś, co można ponownie użyć. Każdy z nas ma rzeczy, których od wieków nie zakładał lub przestał się w nie mieścić. Ja często wymieniam się ze znajomymi ubraniami, albo ktoś z rodziny podrzuca mi rzeczy, których nie potrzebuje, a ja dokonuję selekcji i przygarniam te, które kiedyś mogą mi się przydać. Zwykle wybieram tkaniny w bardzo żywych kolorach, z motywami kwiatowymi, z deseniami lub takie, które mi się po prostu podobają. Kiedy zbiorę już trochę materiałów, dzielę je sobie na grupy według kolorów, deseni itp. Ostatnio wiele takich materiałów pojawiło się w moim składziku:


FLORAL PATTERNS/ Motywy kwiatowe

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall


This is my favorite one, with a head of a white tiger, Mrrrrau!/ Mój ulubiony, z głową białego tygrysa.

Helen Crafty StallLACES/ Koronki

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

Helen Crafty StallSTRIPES/ Paski


Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

I've already made a usage of the yellow and grey striped fabric for my Breezy Flutter Top :-)
* * *
Zużyłam materiał w żółto-szare paski na mój Rześki Zwiewny Top :-)

Helen Crafty StallJUICY COLORS AND MISCELLANEOUS/  

Soczyste kolory i inne rozmaite

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

Summer is slowly going away and I can't wait for the autumn. I'm so impatient, that I immadiately would like to make a usege of things I've managed to collect so far. Not only for upcoming cool days. But first, I'm going to share some upcycling tips with you.
* * *
Lato powoli się kończy, a ja z utęsknieniem czekam na jesień. Jestem bardzo niecierpliwa i już od razu chciałabym zrobić użytek, z tego co do tej zebrałam. Na nadchodzące chłodne dni i nie tylko. Ale najpierw podzielę się w Wami paroma radami na temat odzysku.


UPCYCLING TIPS/ Odzyskiwanie - Jak i Co?


1. QUALITY/ JAKOŚĆ
Before you decide to sew from upcycled fabrics, check their quality first. If you have an opportunity to buy stuff from thrift stores or "second hands" shops, make sure they don't have visible exploiting marks, like: unknown stains, raggedy fibers, bleached colors, outstreched fabric corners etc. Whatever fabric you wish to collect in your stash, check if fabric defects won't spoil your sewing efforts. Disappointment might be really hard to swallow ;-)
* * *
Zanim zdecydujesz się szyć z odzyskanych materiałów, sprawdź najpierw ich jakość. Jeśli masz okazję kupić je na wyprzedażach lub w "second hand'ach", upewnij się że nie mają widocznych śladów użytkowania, jak: plamy niewiadomego pochodzenia, przetarte włókna, wyblakłe kolory, porozciągane rogi tkaniny itp. Zanim cokolwiek zbierzesz do swojej kolekcji, sprawdź czy ewentualne defekty na tkaninach nie zniweczą Twoich krawieckich wysiłków. Czasem trudno przełknąć żabę zwaną rozczarowaniem ;-)


2. PRE-WASHING/ PRANIE WSTĘPNE
Whenever you chose to re-fashion clothes or re-use them to make new ones, wash them before you start sewing. It's a good idea if you wish to avoid unpleasant suprises, like shortening garment after washing. If you have any doubts what washing programm to choose or cleaning process to conduct, simply chceck the label, so you'll  get rid of the stress if the fabric is still usufull after having it washed.
* * *
Jeśli chcesz przerobić ubrania albo zrobić z nich coś zupełnie innego, wypierz je zanim zaczniesz szyć. To dobry pomysł jeśli chcesz uniknąć niemiłych niespodzianek w postaci skurczenia się odzieży po praniu. Jeśli masz wątpliwości, jaki wybrać program prania lub jaką techniką wyczyścić tkaninę, po prostu sprawdź metkę i pozbędziesz stresu, czy po wypraniu tkanina będzie nadawała się do czegokolwiek.

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall


3. WHAT ELSE TO SAVE?/ CO JESZCZE MOŻNA ODZYSKIWAĆ?
Apart from upcycling fabrics, it's practical to re-use other materials and supplies, like buttons, metal loops, zippers, pitons or drawstrings. You'll never know when you run out of your supplies, so it's much cheaper and faster to fill your stash in something you actually need.
* * *
Oprócz tkanin, można odzyskiwać też inne przydatne materiały i akcesoria, jak guziki, metalowe kółeczka, zamki, karabińczyki czy sznurki. Nigdy nie wiadomo, kiedy skończą się zapasy, więc w ten sposób można tanio i szybko zaopatrzyć się w to, czego Ci pilnie potrzeba.

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

Helen Crafty Stall

And for the start, it's all you need to know about upcycling. I hope you'll find my tips usefull during your sewalong adventure. Also feel free to ask me questions about this subject, I'll try to answer with all my knowledge and sewing experience :-)
* * *
Jak na początek, to tyle, co trzeba wiedzieć o odzysku. Mam nadzieję, że moje rady przydadzą się Wam podczas Waszej krawieckiej przygody. Możecie śmiało zadawać pytania w tym temacie, postaram się odpowiedzieć bazując na całej mojej wiedzy i doświadczeniu w szyciu :-)Happy sewing, see you!
Agata5 komentarzy:

 1. wow!! You have a lot of lovely fabrics!!
  I always keep everything, buttons, zippers, etc... you're right, you never know, when you're going to need it!!

  Have you finished the gown?? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank You :-) I'm crazy about fabrics and accessories :-P Oh, yes, I've already finished the dress, but I'm going to post about it after the weekend (the wedding is on Saturday), when the fotoshoot will be ready :-)

   Usuń
  2. Nice!! Can't wait to see it!!

   Usuń
 2. I do the same!!! I can't wait to see yours zip- bracelent ( ach ten mój zardzewiały angielski :))

  negatyfffka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chomikuję wiele rzeczy, z zamkami włącznie, toteż jestem pewna, że w najbliższym czasie powstanie podobna bransoletka Twojego pomysłu :-)

   Usuń

Co o tym myślicie?
Podzielcie się ze mną :-)