24 czerwca, 2013

Sewing a Wedding Gown - project preview


Aqua lace back dress


How are you feeling these early summer days? This week and following I'll be working on a wedding gown dedicated to my sister Dorota. I have to admit it's going to be a huge challenge for me and I hope not to fail it at the very beggining. As you may see I'll be constructing a heart-shaped neckline dress with a pleated pencil skirt, similar to a Dorothy Perkins Aqua Lace Back Dress. Dorota wishes to use rather turquise than mint fabric color. She also decided not to add a lace lining but some less tickly interior fabric instead. And, of course, we still debate about the accessories choice. Dorota came to the conclusion the warm golden shade will be perfect to make an outstanding and elegant wedding outfit. We also found lots of amazing and fashionable sets made to this dress, which you may see over here.
* * *
Jak tam samopoczucie w pierwsze dni lata? W tym i w nadchodzących tygodniach będę pracować nad weselną kreacją dla mojej siostry Doroty. Muszę przyznać, że będzie to dla mnie ogromne wyzwanie i mam nadzieję, że nie nawalę już na samym początku. Jak widać, zajmę się konstrukcją sukienki z dekoltem w serce i ołówkową spódnicą z zakładkami, podobną do tej od Dorothy Perkins. Dorota raczej chce użyć materiału w kolorze turkusowym niż miętowym. Zdecydowała też, że zamiast koronkowej podszewki damy pod spód jakiś mniej gryzący materiał. I oczywiście cały czas debatujemy nad wyborem dodatków. Dorota doszła do wniosku, że najbardziej odpowiednim odcieniem dodatków będzie ciepłe złoto, co nada weselnej kreacji elegancji i szyku. Znalazłyśmy mnóstwo niesamowitych i modnych gotowych zestawów do tej sukienki, możecie je przejrzeć o tutaj.
The set below is the closest to Dorota's preferences. Tastefull choice, isn't it?
* * *
Poniższy zestaw najbliżej trafia w Doroty oczekiwania. Gustowny wybór, nie prawdaż?

I've already collected patterns and now I'm making the construction to fit Dorota. I'll be delighted to share those patterns with you in the upcoming post, so please stay tuned. I'll be also publishing every stage of my work so you can follow the dress sewing progress step by step. I hope it's going to be an interesting and educative sewing journey for all of us.
* * *
Już zebrałam wykroje i teraz dopasowuję konstrukcję do wymiarów Doroty. Z przyjemnością podzielę się z Wami tymi wykrojami w nadchodzącym poście, więc bądźcie czujni. Będę również publikować każdy etap mojej pracy, więc będziecie mogli śledzić postępy na każdym etapie szycia sukni. Mam nadzieję, że będzie to dla nas wszystkich interesująca i kształcąca podróż krawiecka.


2 komentarze:

 1. Wooowww!! The dress is awesome!! but it looks very complicated to me!!
  I'll be pleased to follow your sewing steps!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. You're right Ingrid! There will be some hard work, but I will use all my creativity and imagination to please the girl who's going to wear it :-) Wish me luck ;-)

   Usuń

Co o tym myślicie?
Podzielcie się ze mną :-)